
Maximum Yield
Supports 160% PV overloading for maximum energy capture. Delivers 200% peak output for 60 seconds to start heavy loads.
Seamless Scalability
Expand your system as demands grow. Securely connect up to 10 inverter units in parallel for large-scale setups.
Uninterrupted Backup
Experience zero downtime. The system switches to battery power in under 4ms to keep sensitive electronics safely online.
Ultimate Protection
IP65-rated for harsh weather. Features built-in AC/DC surge protection and active temperature monitoring for absolute system safety.
LEVEL 6kW Low Voltage Single Phase Hybrid Inverter (GS-LV-6K-1P)
Key Features
Flexible Adaptability
- On-chip intelligent and dynamic load management
- LCD display for real-time monitoring
- UPS-level transfer time, <4ms
High Performance
- Up to 160% PV overloading capability
- Up to 200% EPS power output for 60 seconds
- Maximum charge/discharge current of 135A
- Startup voltage as low as 80V
Safe and Secure
- IP65 protection rating
- Intelligent terminal temperature detection
- AC/DC side equipped with Type II SPDs
- AFCI (optional)
Efficient Management
- Supports parallel connection of up to 10 units
- Multiple control modes to meet diverse needs
- Compatible with diesel generators
- Maximum MPPT current of 18A
Application Scenarios
Households
Supermarkets
Shopping Malls
Small Farms
Studios
Critical Load Backup
Areas with Unstable Grid Systems
PV Input
| Recommended Max input power | 9.6 kW |
| Start-up voltage | 80 V |
| Max DC input voltage | 500 V |
| Rated DC input voltage | 360 V |
| MPPT voltage range | 90 ~ 425 V |
| Number of MPP trackers | 2 |
| Number of DC inputs per MPPT | 1 + 1 |
| Max input current | 18 + 18 A |
| Max short-circuit current | 27 + 27 A |
Battery
| Battery type | Lead acid / Li-ion |
| Battery voltage range | 40 ~ 60 V |
| Maximum charging / discharge current | 135 A |
Grid Side (AC Output)
| Rated output power | 6 kW |
| Max output apparent power | 6.6 kVA |
| Max input apparent power | 6.6 kVA |
| Max charging power of battery | 6 kW |
| Rated AC voltage | 220 / 230 Vac, L / N / PE |
| Rated AC frequency | 50 / 60 Hz |
| Max output current | 28.7 A |
| Power factor | −0.8 lagging ~ 0.8 leading |
| Max total harmonic distortion | < 3% (of nominal power) |
Back-up Side (EPS)
| Rated output power | 6 kW |
| Max output current | 28.7 A |
| UPS switching time | < 4 ms |
| Rated output voltage | 220 / 230 Vac, L / N / PE |
| Rated output frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage harmonic distortion | < 3% (of nominal power) |
Efficiency
| Max efficiency | 97.6% |
| European efficiency | 96.5% |
General Data
| Dimensions (W × H × D) | 411 × 631 × 236 mm |
| Weight | 28.6 kg |
| Protection degree | IP65 |
| Topology | Transformerless |
| Operating temperature range | −25 to +60 °C (>45 °C derating) |
| Relative humidity | 5 to 95% (condensing) |
| Operating altitude | < 3000 m |
| Cooling | Intelligent Air Cooling |
| Noise level | < 45 dB |
| Display | LED + LCD |
| Communication | CAN, RS485, CT, NTC, WiFi / (4G, LAN Optional) |
| Over voltage category | PV: II, Main: III |
Integrated Protection
DC Polarity Reverse Connection Protection · AC Output Overcurrent Protection · AC Output Overvoltage Protection · AC Output Short Circuit Protection · DC Component Monitoring · Overvoltage Load Drop Protection · Ground Fault Current Monitoring · Arc Fault Circuit Interrupter · Power Network Monitoring · Island Protection Monitoring · Earth Fault Detection · DC Input Switch
Safety Certification
IEC 62109 · IEC 61000
Grid Certification
EN 50549-1/10 · IEC 61683 · IEC 61727 · IEC 62116
Warranty
5+5 Years (terms and conditions apply)





